IZABELA ŁĘCKA HEJT[Autorski TAG]

 

 Nie lubię Łęckiej, bardzo. Źle znoszę bohaterów, którzy są w siebie zapatrzeni, głupi i odrealnieni. Paradoks, książkę Bolesława Prusa czytałam już kilka razy i  antypatia względem niej sukcesywnie wzrasta. Pora się na niej wyżyć. Zapraszam do zabawy. Założyłam sobie, że jedna seria pojawia się w Tagu tylko raz, ale  nie ma takiej konieczności.

 1. Bohater, który od pierwszego momentu zapowiada kłopoty.

Nie wiem czy też tak czasem macie, że zaczynacie czytać książkę, poznajecie bohaterów i już podskórnie czujecie, że się nie dogadacie. Ja tak miałam z Bellą Swan. Jeszcze zanim rozhulała się nagonka na serię. Spuszczę łaskawie zasłonę milczenia na polskie tłumaczenie i uznam wszem i wobec, że Zmierzch jest nawet dobrą  serią, która właśnie przez Bellę poległa, zanim zaczęła walczyć.

 1. Zacznij wyszywać, bo mówienie nie działa na twoją korzyść. Bohater, który powinien zamilknąć na wieki.

Rodion Raskolnikow.  Wkopał  się tym co, jak i kiedy mówił. A wydawało mu się, że samego Boga przechytrzy. Biedaczek.

 1. Posąg i niebieska kanapa. Bohater odrealniony do granic absurdu.

Viana z Tam gdzie śpiewają drzewa Laury Gallego. Bohaterka typu: poślubię rycerza z bajki, będę leżała i pachniała, bo  on mnie uwielbia….  Gdyby to tylko to uznałabym, że jest po prostu wątpliwej inteligencji. Ona jednak ciach trach i przechodzi przemianę!  Nic więcej nie powiem, poza to, że totalnie jej nie uwierzyłam.

 1. Patrzcie! Pomagam. Bohater do bólu interesowny

Lissa Dragomir z Akademii wampirów. Przecież ta dziewczyna powinna  się leczyć, z niezdrowego stosunku do ludzi, którym, rzekomo chce pomóc, a na koniec i tak trzeba jej ratować tyłek, bo jest księżniczką. Rose w roli narratora wygina się i pręży jak może żeby wytłumaczyć jej zachowanie, ale ja tego nie kupuję.

 1. Badziewna blaszka. Bohater, który nie docenia tego, co ma.

Katniss Everdeen. Owszem, jej sytuacja jest trudna, ale ma przy sobie Peetę,  zdolnego do bezgranicznych poświęceń, ale nie, po co go doceniać, lepiej  uczyć się siebie kosztem jego emocji. Znów nie mogę powiedzieć więcej. A szkoda…

 1. Zastawa, kamienica i nowe ubranko. Bohater wydający niesłuszne oceny.

Harry Potter. Jego ocena sytuacji, a szczególnie innych postaci, była zawsze  pewna. Tak jakby wszystkie rozumy pozjadał i zapominał, że tak, jak on miał swoje doświadczenia, mieli je też inni. Nie bronię nikogo. Lubię go, ale  niejednokrotnie przy czytaniu miałam ochotę zdzielić po głowie. Profilaktycznie.

 1. Klepnij, a kurz poleci. Bohater, który miał przyciągnąć uwagę, ale mu nie wyszło.

Eragon. Bohater „zlepka”. Choć cykl dziedzictwo niewątpliwie ma swoje momenty i jest dobry na początek podróży po fantastyce, nie da się ukryć, że to wszystko gdzieś już było. Zabieg możliwy do obronienia, ale tylko, jeśli autor ma pomysł na ciekawe podejście do fabuły.

 1. Uwaga nożyczki. Trzymać poza zasięgiem dzieci. Bohater, którego należałoby wyciąć z fabuły.

Andrew Bredford z „Bikini” J. L. Wiśniewskiego.  Nie mogę powiedzieć za dużo, ale naprawdę myślałam, że mnie pozytywnie zaskoczy.  Nie wiem jak można być tak mądrym i głupim jednocześnie. Temu panu już dziękuję.

 1. Genialny plan Izabeli. Rozwiązania fabularne, które psują powieść.

Źle wykorzystany schemat budowania bohaterów. Zaczynamy najczęściej od złych doświadczeń, potem następuje BUM, zmiana w bohaterze, który zyskuje moc, siłę, genialny pomysł i co tam jeszcze chcecie i okazuje się że tylko on może uratować świat. Bo świat musi zostać uratowany.

 1. Zatrzymajcie pociąg, wysiadam. Bohater, który powinien wziąć przykład z Wokulskiego.

Lisbeth Salander. Milczę jak grób. Nic nie wyjawię żeby nie zepsuć przyjemności z czytania. Powinna odpuścić, zająć się sobą i nie wracać do przeszłości, ale to nie znaczy, że potrafiłaby to zrobić.

Bardzo jestem ciekawa Waszych typów.  Czekam w komentarzach. Jeśli macie blogi. vlogi i chcecie wykonać ten TAG, zapraszam. Zostawiajcie linki w komentarzach. Będę czytać.

Pozdrawiam

Ania – Księganna

12 komentarzy

 1. Cholera, ten TAG jest trudniejszy niż się spodziewałam! Ale podejmuję wyzwanie i na dniach się nim zajmę 🙂
  p.s. W PEŁNI zgadzam się do Belli Swan – tragedia.

 2. Na pewno zrobię, bo TAG jest mega genialny! 😛
  Ale akurat Lisbeth i Eragona lubię 😀

  1. @kittyailla:disqus @ Lisbeth jest moją ulubioną bohaterką literacką, jest mi po prostujej strasznie szkoda, zawsze się zastanawiałam czy w czwartym tomie, który nie powstał miała dostać tę szansę 🙂

   1. Ja czytałam tylko 2 części, dla mnie na tym mogłoby się skończyć, ale przecież chyba ten David to się wzoruje na jakichś szkicach autora Millennium? 🙂

    1. Podstawą są 3 tomy Larssona 🙂 Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem i Zamek z pisaku, który runął. Te polecam w ciemno bo zamykają wątki i pokazują piękno tej opowieści. Tomy dodane przez Lagerkranca, czy jak mu tam jest miały być oparte na szkicu, ale ostatecznie nie są. Psują opowieść 🙂

     1. No ja dotrwałam do Dziewczyny, ale dalej mi się już nie chciało 😀 Dla mnie tam mogłoby się to skończyć ^^

 3. Ooo akurat szukałam jakiegoś fajnego taga! Rewelacja 😚 ukradne z całą pewnością ❤

 4. Ooo, obiecany tag hejtowy na Izabellę naszą ukochaną:) Świetny tag, spróbuję zrobić przy najbliższej okazji, bo nie ma to jak się wyżywać na wkurzających bohaterach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *