Julian Piotr Sawiński: Sposoby aktywizowania uczniów w szkole XXI w

 Nauczyciel powinien umieć motywować do nauki, ale sam  jest przecież tylko człowiekiem, którego ilość obowiązków może przytłoczyć. Siada wtedy i zastanawia się kiedy doszliśmy do sytuacji, w której papierek jest ważniejszy od ucznia.  Częste jest także pytanie, co jeszcze można zrobić, żeby nie słyszeć od uczniów, że nauka nie przydaje się do niczego i jest nudna. Dziś słów kilka o książce, która właśnie naprzeciw takich wątpliwości stara się wyjść. Czy skutecznie?

 Sposoby aktywizowania uczniów w szkole XXI w. Pytania, refleksje, dobre rady. Poradnik dla nauczycieli autorstwa Juliana Piotra Sawińskiego, bo o tej książce mówię łączy w sobie opracowanie teoretyczne z propozycjami praktycznymi. Jest to połączenie w pełni adekwatne, pozwala bowiem sprawdzić jak ostała zrozumiana  treść teoretyczna.

Na wszystko składa się trzynaście rozdziałów,  zaczynając od przybliżenia wagi wywieranego na uczniów wpływu, przez np. niekonwencjonalne metody uczenia, neurodydaktykę organizację nauki, samodzielność, wysiłek, aż po pojęcie priorytetu.

Nie jestem w stanie szczegółowo streścić wszystkiego, czego dotyczy książka, bałabym się , ze pominę coś, co jest istotne dla szukających informacji. Zdecydowałam zatem, że postaram się przybliżyć sposób rozplanowania treści,  przydatność, czytelność i przejrzystość.

Aktywizowanie uczniów do nauki i pracy nad sobą jest podstawowym zadaniem każdego nauczyciela. W tym poradniku wskazuję na ogromne znaczenie stosowania różnorodnych strategii aktywizowania  oraz wywierania wpływu na wewnętrzna motywację uczniów. Trzeba to robić ciekawie, inteligentnie i skutecznie. Proponuję Państwu swoiste abc wiedzy o aktywizowaniu uczniów do uczenia się.

Tak  pisze sam autor we wprowadzeniu i ma w tym sporo racji. Nie dość że teoria jest ułożona  przejrzyście, a najważniejsze hasła wytłuszczone, przez co łatwiej jest odnaleźć  szybko te sekcje, które są akurat potrzebne. Każdy rozdział poprzedzony jest wstępem, kierunkującym uwagę czytelnika na najistotniejsze aspekty zagadnień. Tematy poszczególnych punktów formułowane jako pytania, kolejną sekcją są zadania do przepracowania nowo zdobytej wiedzy, skierowane do nauczyciela. Co więcej. Nauczyciel może pracować nad sobą, ale także wykorzystać ćwiczenia do pracy z uczniami. Książka zawiera także dobre rady, które w krótkich zdaniach zwracają  uwagę na  możliwe trudności i pułapki. Inspirują także do spojrzenia na nową wiedzę  w inny sposób. Każdy rozdział kończy zestawienie bibliograficzne, czyli  wykaz książek przydatnych do głębszego zgłębiania wiedzy. Treść teoretyczną przeplatają także inspirujące  cytaty pochodzące z wypowiedzi znanych osób.

Omawiana książka w mojej opinii  jest idealna dla każdej  osoby, która poszukuje inspiracji do pogłębiania wiedzy, podnoszenia kompetencji. Przyda się nauczycielom w codziennej pracy, może dużo wnieść do warsztatu pracy nauczyciela i pedagoga.  Ma szansę zmienić Punt spojrzenia  na edukację, pracę z uczniami.

 Może nie mam dużego stażu pracy, ba ja  jestem „nauczycielskim niemowlakiem”,  mogę jednak ocenić książkę pod względem przydatności. Głównie dlatego, że sama jeszcze ciągle często szukam w literaturze nowych sposobów dotarcia do uczniów. Uczę się, żeby lepiej nauczać. Potrzebuję więc książek, które będą dla mnie zrozumiałe i łatwe w użyciu, ale jednocześnie merytorycznie na wysokim poziomie. Myślę, że właśnie taka jest omawiana książka. Na pewno jeszcze nie raz z niej skorzystam i Wam też polecam. Także  wtedy gdy nie jesteście nauczycielami, a raczej rodzicami, którzy szukają sposobu dotarcia do dziecka i zmotywowania go do nauki. Może warto zacząć od siebie? Dziecko nie zacznie tego cenić, jeśli nie zobaczy, że rodzic również zbiega o pogłębianie wiedzy.

 Jestem bardzo ciekawa jakie jest wasze zdanie na aktywizowanie do nauki. Macie własne sposoby, przemyślenia? Sekcja komentarzy jest otwarta  i czeka na Wasze głosy.

Pozdrawiam

Ania – Księganna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *